Єва Антоненко
08 червня 2022 12:31

Особливості мобілізації: чи можуть вручити повістку прямо на вулиці та яка законна процедура вручення документа?

Ухілістам можуть загрожувати штрафи та навіть кримінальна відповідальність.

Час для читання

Хвилин читання:

6

Особливості мобілізації: чи можуть вручити повістку прямо на вулиці та яка законна процедура вручення документа?

Закон не забороняє вручення повістки будь-де після встановлення особи. Про це заявили у Сухопутних військах ЗСУ.

В Україні заходи щодо мобілізації людських та транспортних ресурсів здійснюються відповідно до указу президента №65/2022 «Про загальну мобілізацію» та закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у визначених планами обсягах та термінах без зривів.

«Порядок денний може вручатися посадовими особами територіальних центрів комплектації та соціальної підтримки за місцем проживання, за місцем роботи, а також на вулиці, на блокпостах тощо», – сказали у ЗСУ.

Наголошується, що закон не забороняє вручення повістки будь-де після встановлення особи. На порядку денному визначається дата та час прибуття до територіального центру для проходження медичного огляду.

Хто має право вручати повістку:

  • співробітники військкомату;
  • працівники місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування;
  • посадові особи районного (міського) терцентру комплектування та соціальної підтримки;
  • роботодавці;
  • керівники навчальних закладів;
  • працівники поліції.

При цьому вручення повістки не означає, що людину обов'язково мобілізують. Іноді виклик військовозобов'язаного може проводитися з метою перевірки облікових даних та проходження медогляду визначення придатності.

Що буде, якщо не з'явитися на порядку денному?

Якщо людина не з'явиться на виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у воєнний час, це тягне за собою накладення штрафу від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян – від 1700 до 3400 гривень.

Національна поліція має право затримувати військовозобов'язаних при порушенні законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію та доставляти їх до територіального центру комплектування (ст. 259 та 262 КУАП, ч. 3 ст. 38 закону «Про військовий обов'язок та військову службу»).

З іншого боку, ст. 336 Кримінального кодексу України кримінальну відповідальність за ухилення від призову на військову службу під час мобілізації та на службу на заклик осіб з числа резервістів у особливий період. За це передбачено покарання у вигляді позбавлення волі терміном від 3 до 5 років.

У ЗСУ наголошують, що заклик з мобілізації для військовозобов'язаних є обов'язковим, але насамперед перевага надається громадянам, які мотивовані та мають високі морально-ділові характеристики та відповідну підготовку. Для комплектування бойових частин обов'язковою вимогою є наявність досвіду проходження військової служби або навчальних зборів з військово-облікової спеціальності. Ті, хто був покликаний, але не служив, мають пройти курси з метою підготовки на відповідну спеціальність.

Чи мобілізують добровольців без досвіду?

Непідготовлені військовозобов'язані, без досвіду проходження військової служби або підготовки на навчальних зборах, направляються на підготовку. Вони навчаються у спеціалізованих центрах (полігонах), на курсах перепідготовки та підвищення кваліфікації при вищих військових навчальних закладах.

Категорії осіб, які не підлягають мобілізації

Не підлягають призову на службу під час мобілізації:

  • заброньовані за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами та організаціями;
  • визнані особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я на строк до шести місяців (з наступним проходженням комісії);
  • жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє та більше дітей віком до 18 років;
  • жінки та чоловіки, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років;
  • жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років;
  • усиновлювачі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років;
  • у яких дружина (чоловік) з-поміж осіб з інвалідністю та/або один з батьків або батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I або II групи;
  • народних депутатів України.

Раніше ми писали про те, що депутати хочуть дозволити собі виїзд за кордон у війну, І розповідали, у кого можуть вилучити автомобіль під час мобілізації.


Сподобався матеріал? Поставте йому п'ять зірок. Це важливо задля редакції.

Поділитися публікацією

Додайте Klymenko Time в список ваших джерел

Новини

Думки

свіже Популярне
більше думок Перейти
Facebook Telegram Twitter Viber

Ви можете закрити це вікно та продовжити читання. А можете – підтримати нашу команду невеликим донатом, щоб ми й надалі могли писати та знімати відео про те, що дійсно важливо для нас з вами, разом впливати на рішення влади та суспільства

Стати другом
x
Догори